دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

براي داشتن آشپزخانه‌اي زيبا لازم است اصولي را رعاي کنيد. جايگاه صحيح داشتن در خانه، مرتب بودن، استفاده درست از مکان‌هاي خالي، نورپردازي و جايگذاري صحيح وسايل در‌ آشپزخانه جزو اين اصول است که مي‌خواهيم با جزييات بيشتر به آن بپردازيم.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه و کابینت

در بحث طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ و بخصوص دکوراسیون آشپزخانه‌ سنتی ایرانی، کابینت‌ها جزو مهم‌ترین عناصر هستند. همان‌طور که می‌دانید کابینت‌ها در انواع گوناگون ام‌دی‌اف، ‌های‌گلس و… وجود دارند که انتخاب آن‌ها بسته به سلیقه‌ی اشخاص متفاوت خواهد بود.

 

انتخاب کابینت‌هایی از جنس ام‌دی‌اف یا چوب و یا طرح چوب یکی از بهترین ایده‌های دکوراسیون داخلی آشپزخانه سنتی ایرانی است. ولی برخی افراد ترجیح می‌دهند تا از مدل‌هایی جدیدتر همچون کابینت‌های ‌های‌گلس استفاده کنند که ظاهری براق داشته و در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. به‌کارگیری این نوع کابینت‌ها نیز فضای آشپزخانه را جذاب کرده و طبیعتاً با توجه به رنگ و جنس آنها مناسب خانه‌های ایرانی مدرن می‌باشند.

 

 

دکوساین طراح و مجری دکوراسیون داخلی سبک مینیمال | مشاوره و اجرا : 09124652496

 

چگونه آشپزخانه را مرتب کنيم؟

در آشپزخانه بايد 4 قطب اصلي وجود داشته باشد. يک قطب مخصوص انجام کارهاي خشک مثل خرد کردن مواد غذايي و استفاده از وسايل برقي، يک قطب براي انجام کارهاي خيس مثل شستن ظروف، يک قطب مخصوص آشپزي و يک قطب مخصوص انبار کردن که محل قرار دادن يخچال و کمدهاي ديواري است. در اين صورت کارها سريع‌تر انجام خواهد شد و احتمال بروز خطر در حين جابه‌جايي وسايل داغ يا سنگين کاهش مي‌يابد.

 

چیدمان آشپزخانه های کوچک

برای این که آشپزخانه ‌ی کوچک، بزرگ‌ تر از اندازه‌ی واقعی به نظر بیاید، باید در ساخت کابینت آشپزخانه از رنگ‌ های روشن استفاده شود و یا از لوازمی که به رنگ روشن هستند تهیه کنید. به خصوص که اگر رنگ وسایل با رنگ دکوراسیون و کابینت آشپزخانه هماهنگ باشد، هارمونی ایجاد شده بسیار چشم‌ نواز خواهد بود. رنگ دیوار و کفپوش و سرامیک مورد استفاده در آشپزخانه را هم به رنگ روشن انتخاب کنید. استفاده از رنگ سفید در آشپرخانه باعث مدرن‌ تر دیده شدن این مکان می‌ شود، ولی بهتر است ترکیبی از رنگ سفید با رنگ ‌های دیگر انتخاب کنید تا یک نواختی رنگ سفید از بین برود

 

چگونه وسايل را جاسازي کنيم؟

همه چيز به فضاي آشپزخانه و وسعت آن بستگي دارد. در يک آشپزخانه مستطيل شکل که عرض آن بيش از دو متر نيست، بايد تنها از يکي از ديوارها براي نصب کمد و طبقات استفاده کرد و گاز در بهترين جاي ممکن قرار داده شود. در آشپزخانه‌هاي مربع شکل يا L ‌شکل‌چيدن وسايل راحت‌تر است و حتي مي‌توان از يک ميز صبحانه نيز استفاده کرد اما اين ميز و صندلي‌هايش بايد با ظرافت و با توجه به فضا انتخاب شوند تا جاگير نشوند.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

 

میز و صندلی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

امروزه در اکثر آشپزخانه ها از میز و صندلی برای نشستن و جمع شدن افراد برای صرف غذا یا کارهای دیگری چون آشپزی استفاده می‌شود. البته در آشپزخانه های کوچک استفاده از میز و صندلی کمی مشکل‌ساز بوده و فضا را کوچک‌تر خواهد کرد. همچنین می‌توان از یک جزیره در وسط آشپزخانه و یا از کابینت‌های کشویی که قابلیت تبدیل ‌شدن به میز را دارند نیز استفاده کرد که هم مدرن‌تر هستند و هم کاربردی‌تر.

 

 

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی سبک مدرن

 

چگونه از فضاها بهره ببريم؟

بهترين راه‌حل اين است که وسايل زاويه‌دار نخريم. ميزهاي گرد و تاشو بهتر از ميزهاي زاويه‌دارند. اين روزها باب شده که در آشپزخانه از کمدهايي با درهاي شيشه‌اي که حکم بوفه را دارند استفاده مي‌شود. استفاده از کمدهايي که درون آنها ديده نشود، بهتر است زيرا در اين صورت مي‌توانيد ظروف و لوازم غيرضروري را درون آن به راحتي جاسازي کنيد و نيازي نيست ظروف را به شکل تزئيني و با فاصله بچينيد!زياد بودن کشوها نيز امتيازي براي آشپزخانه محسوب مي‌شود و به مرتب بودن آن کمک مي‌کند.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه و طبقات و شلف‌ها

یکی از مهم‌ترین نکات در دکوراسیون داخلی آشپزخانه های مدرن و به‌روز استفاده از طبقات و شلف‌ها است. امروزه این قفسه‌ها در نحوه‌ی چیدمان آشپزخانه ها تأثیر بسیاری داشته و در اکثر مواقع نیز حتی به‌جای کابینت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته حالت ایده‌آل استفاده‌ی همزمان از کابینت‌ و شلف‌ به ‌طور همزمان است.

 

 کدام نوع نورپردازي براي آشپزخانه مناسب‌تر است؟

يک منبع نور کلي به همراه منابع نوري کوچک‌تر در مکان‌هاي مهم کاري در آشپزخانه بسيار ضروري است. تعداد پريزهاي برق نيز در آشپزخانه بايد حداقل سه تا چهار عدد باشد، به طوري که فرد مجبور نباشد مدام براي استفاده از يک وسيله برقي، وسيله برقي ديگري را از برق بکشد.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه و نورپردازی

موضوع نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ سنتی ایرانی از این‌ جهت مورد توجه قرار می‌گیرد که علاوه بر زیبایی‌بخشی به دکوراسیون آشپزخانه باعث روشنایی بیشتر فضای خانه می‌شود. در بحث نورپردازی آشپزخانه ها باید سعی کرد تا جایی که امکان دارد از نورپردازی مخفی در قسمت زیرین کابینت‌ها استفاده کرد. علاوه بر این سعی کنید تا از پرده‌های ضخیم استفاده نکنید تا نور مناسب از پنجره وارد فضای آشپزخانه شود. زیرا نورپردازی طبیعی باعث می‌شود تا فضایی دلپذیر در آشپزخانه ایجاد شود. اگر آشپزخانه کم ‌نور و تاریک باشد ناخودآگاه باعث می‌شود تا فضای آن کوچک‌تر ازآنچه که هست دیده شود.

 

همچنین در انتخاب رنگ چراغ‌های به‌کار رفته در آشپزخانه فقط از نور آفتابی یا مهتابی استفاده نکنید و سعی کنید از ترکیب این دو نور استفاده شود. برای بیشتر شدن نور آشپزخانه ها همچنین می‌توان از آیینه در دکوراسیون این فضا استفاده کرد.

 

 چقدر از ارتفاعات آشپزخانه قابل استفاده است؟

بهترين اماکن قرار دادن وسايل در آشپزخانه ارتفاع 80 تا 160 متري است. در اين ارتفاعات بايد وسايلي را قرار داد که مدام در طول روز مورد استفاده قرار مي‌گيرند. مناسب‌ترين ارتفاع نيز ارتفاع 91 سانتي‌متري معرفي شده است اما اگر قد شما بلندتر است، مي‌توانيد اين ارتفاع را به يک متر برسانيد.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه و گل و گلدان

سعی کنید در دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود از گلدان‌های گل با رنگ‌های گوناگون استفاده کنید و به آشپزخانه خود رنگ و لعابی دیگر ببخشید. استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه باعث ایجاد حس شادابی می‌شود. گل‌ها و گلدان‌ها را می‌توان بر روی اپن، داخل ویترین‌های تعبیه‌ شده در کنار کابینت‌ها و یا بر روی قفسه‌ها قرار داد. علاوه بر این می‌توان از شمع‌های فانتزی و مدرن در دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده کرد.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

 

 

مشاهده نکات مهم، فیلم ها و تصاویر بیشتر در اینستاگرام : decosignco

 

مجموعه دکوساین با تکیه بر مهارت های مهندسی تیم خود با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه های مشاوره، طراحی داخلی  و دکوراسیون داخلی،  معماری و معماری داخلی با کاربری های مختلفی همچون مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی، ورزشی، اقامتی و …همراه است.