دکوراسیون داخلی اداری

دکوراسیون اداری

طراحی دکوراسیون اداری احتیاج به تخصص و مهارت بیشتری نسبت به منازل مسکونی دارد زیرا دکوراسیون منزل باید مطابق سلیقه افراد ساکن در آن باشد اما محیط های اداری باید به گونه ای باشد تا علاوه بر رسمی بودن محیط و داشتن هنجار و نظم با مخاطب خود با هر سلیقه ای ارتباط بر قرار کند. جذاب دلنشین باشد چون منافع سازمانی در آن اولویت بسیار زیادی دارد و محیط میتواند در جذب اعتماد مشتری تاثیر گذار باشد.

همچنین برای کارمندان محیطی دلچسب ایجاد کند تا با افزایش رضایت شغلی و ایجاد فضایی دوستانه و آرام راندمان کار افزایش یابد. رنگ بندی و چیدمان در هر صنفی مطابق با روانشناسی مخاطبان آن انجام شود. همچنین بهتر است نوع دکوراسیون متناسب با کاربری سازمان و محصولاتی باشد که عرضه میشود.

دکوراسیون داخلی اداری

عوامل موثر در دکوراسیون اداری

از جمله عواملی که در ساختار یک دکوراسیون نقش دارد نوع و سبک معماری به کار رفته در طراحی محیط است و امروزه اهمیت دکوراسیون داخلی و معماری پس از مدتها مجدد مورد توجه قرار گرفته است. با دقت در معماری های انجام شده در زمانهای قدیم سراسر ظرافت و ریزه کاری ها به چشم میاید که در سر تا سر آن ذوق و هنر ایرانی نهفته است.

طراح و مجری نیز باید دارای توانمندی هایی برای پیش بردن اهداف پروژه باشد و قدم های خود را با برنامه ریزی و دقیق بردارد باید خواسته های کارفرما و کاربری محیط را لحاظ کند و با توجه به اصول و استانداردها  طرحی نو و بی نقص ارایه دهد.

دفتر کار منحصر به فرد مدرن و لوکس

برای داشتن یک دفتر کار منحصر به فرد مدرن و لوکس باید نکاتی را در طراحی آن رعایت کنیم که در اینجا به برخی از آنها میپردازیم:

هر اداره یا سازمانی دارای کارمندانی با رده های شغلی و وظایف متفاوتی هستند پس این باید این اصل را در نظر بگیریم که هر یک از انها نیاز به فضایی خصوصی و یا نیمه خصوصی دارند تا هر کس بتواند در حریم خود بدون مزاحمت برای دیگران به وظایف خود رسیدگی کند. یکی از کارامد ترین راهکارها برای این کار ایجاد دیوارهای جدا کننده و ایجاد پارتیشن هایی کم ارتفاع است. برای رنگبندی نیز باید از علم روانشناسی استفاده کرد و رنگهایی را انتخاب کرد که باعث افزایش انرژی کارمندان و سرعت بخشیدن به کارها شود.

نور نیز به نوبه ی خود تاثیر فراوانی بر روی خستگی چشم ها و توان کاری افراد دارد.

همچنین با ایجاد محیطی متفاوت میتوان فضایی مناسب برای استراحت کارکنان نیز بوجود آورد و این نکته که فضای اداری باید رسمیت خود را حفظ کند و نوع و مبلمان و نحوه ی چیدمان آنها در این امر بسیار تاثیر گذار خواهد بود برای  رنگبندی نیز بهتر است از رنگ های خنثی استفاده شود.

 

دکوساین طراح و مجری دکوراسیون داخلی اداری | مشاوره و اجرا : 09124652496

 

 

نکات مهم در دکوراسیون اداری

استفاده از متریال فلز و مبلمان مشکی در رسمیت بخشیدن به محیط موثر است و این رنگبندی در کنار رنگ قرمز جلوه بسیار زیادی خواهند داشت. امکان نظافت مقاومت و عمر مبلمان نیز در فضاهای اداری اهمیت بالایی دارد زیرا به علت حجم بالای رفت و آمد امکان خراب شدن آنها بسیار زیاد است مثلا مبلهای چرم این امکان را دارند که به راحتی نظافت بشوند.

دکوراسیون داخلی اداری

محدوده کاری در دفتر های خصوصی

در دفتر های اداری خصوصی موقعیت و مقام مدیر تعین کننده اندازه و ترتیب قرار گیری مبلمان اطراف میز اوست. عادت های کاری مدیران و ماهیت شغل آنان نیز در اندازه ها تاثیر گذارند. استفاده از میز های لبه دار می تواند رای جلسات چند نفره مناسب باشد.

حداقل فاصله پیشنهادی جهت محدوده کاری – حرکتی 107 سانتی متری است. با این وجود اگر در پشت میز، بایگانی یا قفسه ایی قرار گیرد، برای بیرون آمدن کشو ها و باز شدن درهای آن باید فضای اضافی در نظر گرفته شود. در اغلب محیط های کاری، در پشت میز مدیر یک قفسه عمودی با طبقاتی در بالای آن وجود دارد و سولت دسترسی به طبقات بالا، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی دفتر کار

 

 محدوده کاری در دفتر های عمومی

در دفتر های عمومی نیز همچون دفتر های اداری خصوصی، رابطه شخص نشسته و میز دارای اهمیت اساسی است. کیفیت این اثر متقابل، راحتی کلی و سلامت کارمندان دفتر و بازدهی آن ها را تعیین می کند. محدوده کاری در دفتر های عمومی باید به قدری بزرگ باشد که پرونده ها، وسایل و دیگر اسباب و لوازم مورد نیاز جهت فعالیت شخص در آن جای گیرد.

اندازه محدوده کاری او مشخص شده است. این اندازه نباید از 76 سانتی متر کمتر باشد. محدوده نشستن مراجعین دارای عمق 107-76 سانتی متر است. اگر میز لبه دار باشد، این محدوده را می توان با توجه به فاصله اضافی در نظر گرفته شده برای زانو و پنجه پا کاهش داد. اگر صندلی از نوع خاص باشد، این اندازه تغییر خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی اداری 

محدوده ارتباطات و حرکت و محل قرار گیری صندلی مراجعین

محدوده ارتباطات و حرکت و محل قرار گیری صندلی مراجعین باید با حدکثر پهنای بدن و طول کف تا پنجه پای افراد درشت اندام متناسب باشد. البته فرض بر این مسئله است که مراجعین هنگام استفاده از صندلی ها یا رفت و آمد، صندلی ها را به عقب و جلو حرکت نمی دهند و برای حرکت کردن، ابتدا ایستاده و سپس به پهلو حرکت می کنند.

گفتنی است لبه دار نبودن میز باعث ایجاد محدوده اثر متقابل بین مراجعه کننده و میز تحریر در جلسات مذاکره نخواهد شد. حداقل محدوده ارتباطات و حرکت در اینجا ، 91 سانتی متر است.

 

ملاحظات اندام سنجی اصلی در طراحی دفتر های عمومی

دفتر های عمومی که با سیستم سنتی یا باز و به اشکال گوناگونی طراحی می شوند، شامل فضاهای کاری مشابهی است. ملاحظات اندام سنجی اصلی در طراحی دفتر های اداری عمومی با دفتر های خصوصی شباهت دارد. اندازه های اصلی اندام سنجی شامل طول کفل تا زانو و کفل تانوک پنجه پاست که این اندازه از 30 تا 38 سانتی متر متغییر خواهد بود. دو اندازه دیگر مهم دیگر، یکی ارتفاع دید فرد نسشته است و دیگری ارتفاع دید فرد در حالت ایستاده.

 

طرح های U شکل

از طرح های U شکل زمانی استفاده می شود که لازم باشد افراد به صورت دو نفره کاری را انجام دهند یا اینکه صرفه جویی در فضا مد نظر باشد. وقتی از یک فضای کاری به صورت مشترک استفاده می شود، دیگر تعیین محدوده شخصی برای هر فرد معنا و مفهومی نخواهد داشت. از آنجا که هزینه ساخت و اجاره فضا های اداری بسیار بالاست، طراحان برای استفاده بهینه و مناسب تر از فضاها چاره ای بیندیشند.

 

محل پرونده ها و قفسه ها

در طراحی دفاتر اداری عمومی رابط میز تحریر با فضای کار و محل پرونده ها و قفسه ها از اهمیتی ویژه برخوردار است. وقتی کشوی محل پرونده ها بیرون کشیده شود، راه حرکت از پشت میز مسدود می شود و هنگامی که این کشو ها داخل باشد، محدوده ارتباط ایجاد می شود. می توان پیشبینی لازم برای بیرون آمدن کشو ها را نیز در طرح اعمال نمود. میزان بیرون آمدگی کشوی محل پرونده ها بسته به نوع ان متفاوت است. از نظر اندام سنجی، باید محدوده کاری برای بایگانی پرونده ها با پهنای بدن هماهنگ باشد و فاصله لازم برای بیرون آمدن کشو ها فراهم می کند. محدوده حرکتی نیمه فعال به اندازه 91 سانتی متر دقیقا متصل به محدوده کاری قفسه و با توجه به حداکثر پهنای بدن ایجاد شده است. 

اگر افراد در این محدوده فعالیت، پرونده ها و پوشه ها را جابجا می کنند، لازم است به جای 76 سانتی متر از محدوده با اندازه 91 سانتی متر استفاده شود. در بسیاری از دفاتر اداری، قفسه ها و کشوی محل پرونده ها در مرز محدوده حرکتی و به صورت ردیفی قرار دارند. حرکت راحت یک فرد درشت اندام از بین دو کشوی بیرون آمده قفسه را ممکن می سازد. فاصله مورد نیاز برای زنان در حالت زانو زدن 91 سانتی متر است و حداقل فضای کاری مورد نیاز رای شخص ایستاده در جلوی قفسه 46 سانتیمتر می باشد.

دکوراسیون داخلی اداری 

پارتیشن

رشد و توسعه طراحی فضای باز اداری و در حقیقت زیبا ساختن این گونه مکان ها، باعث ساختن پارتیشن های ساده و کم ارتفاع شده است. این پارتیشن ها به منظور ایجاد فضا های شخصی، هم از نظر نفوذ صدا و ایجاد دید و هم برای تعیین محدوده شخصی و ایجاد راه عبور به کار گرفته شود. ارتفاع دید فرد در حالت ایستاده یا نشسته، مهم ترین ملاحظه اندام سنجی در تعیین ارتفاع پارتیشن ها می باشد. چراکه سطح دید در ایجاد محدوده شخصی هر فرد دارای اهمیت است.

مسئله دیگر میازن محرمیت است. بدین معنا که آیا لازم است شخصی که آن طرف پارتیشن نشسته، از دید افراد نشسته یا ایستاده در طرف دیگر محفوظ باشد؟ یا شخص نشسته آیا اجازه دارد که به قسمت مجاور نگاه کند ؟ با توجه به هدف نصب پارتیشن ها می توان از داده های مربوط به ارتفاع دید افراد در حالت ایستاده و نشسته استفاده کرد.

 

سطح دید

ابعاد بدن انسان در فضای مربوط به مراجعه کنندگان و محل پذیرش نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. نوشته ها و اطلاعیه های مربوط به شرکت ها، اغلب در اتاق مراجعین نصب می شود و باید دید مناسبی به آن وجود داشته باشد. آنچه گسترده دید افراد را تعیین می کند، ارتفاع دید افراد بلند قد و کوتاه قد در حالت ایستاده یا نشسته است. 

معمولا برای جدا کردن محل نشستن منشی، از پارتیشن یا اثاثیه داخل ساختمان استفاده می شود. برای ایجاد سطح دید بدون مانع، مواردی نظیر ارتفاع نشیمنگاه و ارتفاع دید افراد باید مورد توجه قرار بگیرد. در مورد اتاق جلسات، اندازه های کلی میز با میز های غذا خوری یکسان است. فواصل و محدوده حرکت و ارتباطات اطراف میزهای بزرگ جلسات، از جمله نکات قابل توجه می باشد. حداقل فاصله پیشنهادی میز از دیوار یا نزدیک ترین مانع فیزیکی 122 سانتیمتر است.

 دکوراسیون داخلی اداری

 

مشاهده نکات مهم، فیلم ها و تصاویر بیشتر در اینستاگرام : decosignco

 

 

 

مجموعه دکوساین با تکیه بر مهارت های مهندسی تیم خود با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه های مشاوره، طراحی داخلی  و دکوراسیون داخلی،  معماری و معماری داخلی با کاربری های مختلفی همچون مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی، ورزشی، اقامتی و …همراه است.