دکوراسیون داخلی مسکونی

دکوراسیون داخلی منزل مسکونی

اطلاع از قوانین دکوراسیون داخلی مسکونی مانند: تعادل رسمی و غیر رسمی، مقیاس، نسبت، خط، ریتم، جریان ترافیک، رنگ، الگو و بافت، می تواند به شما کمک کند که گزینه های بهتری را برای تزئین خانه خود انتخاب نمایید. آیا تا به حال برایتان پیش امده که اتاقی را تزئین کنید و در پایان کار متوجه شوید که آن چه انتظار داشتید از آب در نیامده است؟ شاید شما تمام قوانین را دنبال کرده باشید، اما از قدرت احساستان استفاده نکرده باشید؟

فقط یک عنصر طراحی ناقص ممکن است شما را از رسیدن به کمال باز دارد! حتی جزئیات کوچک، مانند یک میز قهوه که در کنار مبل قرار داده شده، می تواند کل اتاق را به هم بریزد. دانستن قوانین طراحی داخلیخانه می تواند به شما در ترتیب مبلمان ، تعیین نقاط کانونی اتاق، تعادل رنگ ، الگو، بافت و ایجاد توهم فضایی بیشتر در یک اتاق کوچک کمک کند.

دکوراسیون داخلی مسکونی

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی مسکونی

تعادل در طراحی خانه

اتاق را به عنوان یک قایق تصور کنید اگر یک طرف قایق را پر کنید، و طرف دیگر را خالی بگذارید چیزی نخواهد گذشت که غرق خواهد شد. به همین ترتیب، اگر شما تمام مبل هایتان را در یک طرف یا گوشه اتاق قرار دهید، اتاق می تواند نامتعادل به نظر آید. در طراحی اتاق خود، آن را به چهار بخش تقسیم کنید. و تمام مبلمان خود را به طور مساوی در تمام چهار بخش اتاق بچینید. علاوه بر این، اگر مبلمانتان دارای ارتفاع و طول های مختلفی هستند، اتاقتان به طور عمودی غیر متعادل می شود. هدف شما، هنگام تنظیم مبلمان، تقسیم مساوی “وزن” در اطراف اتاق است.

به عنوان مثال، یک شومینه در یکی از گوشه های اتاق باید با چیز دیگری در گوشه ی دیگر اتاق متعادل شود تا “وزن بصری” کار به هم نخورد، این چیز می تواند یک طاقچه، یک پنجره یا یک میز کنسول باشد.

 

 

. بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی اتاق خواب

 

تعادل متقارن یا رسمی

تعادل متقارن یا رسمی برای کسانی که ترجیح می دهند فضای منظم، آرام و رسمی در اتاق خود داشته باشند مناسب است. قوانین طراحی داخلی رسمی مبتنی بر تقارن است. سبک اتاق را ببینید و مبلمان خود را به طور متقابل بچینید. این کار می تواند بسیار ساده باشد.

هدف طرح متقارن این است که هر طرف اتاق را در امتداد یک خط محوری خیالی که در وسط اتاق قرار دارد در نظر بگیریم. این الگو با استفاده از مبلمان یکسان یا مشابه که در هر طرف قرار می گیرند قابل اجراست. به عنوان مثال، خط محور یک اتاق ممکن است در مرکز یک شومینه قرار داشته باشد. شومینه شما ممکن است با کابینت یا پنجره هایتان متناسب باشد. برای ایجاد ظاهری متقارن، صندلی های یکسان، صندلی های راحت و یا سفارشی را همراه با میز یا لامپ های ست با آن در اطراف شومینه قرار دهید. یا یک نیمکت مبلی را با یک میز قهوه در کنار شومینه قرار دهید تا فضایی آرام و لذتبخش را ایجاد نمایید.

دکوراسیون داخلی مسکونی 

تعادل نامتقارن یا غیر رسمی

تعادل نامتقارن یا غیر رسمی برای کسانی که به دنبال هیجان و انرژی و خلاقیت بیشتری در دکوراسیون خانه خود هستند مناسب است. اتاق نامتقارن ممکن است توسط یک شومینه خارج از مرکز، یک پنجره خارج از مرکز یا جزئیات معماری که باعث می شوند مبلمان خود را مانند یک پله مارپیچ بچینید تزئین می شود. در هنگام تنظیم مبلمان در اتاق نامتقارن، هنوز هم به ایجاد تعادل بصری نیاز دارید، اما می توانید از انواع مبلمان (و اشیاء) در اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف استفاده کنید.

 

 

. بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن

 

اثر خط در طراحی خانه

اگر شما به اطراف اتاقی که در آن نشسته اید نگاه کنید، ممکن است خطوط را در بسیاری جهات مشاهده کنید؛ در پنجره ها، مبل و میز قهوه، خطوط افقی و خطوط عمودی در لامپهای سقفی و پرده ها، خطوط منحنی وار نیز در یک میز گرد و غیره. پس بهتر است خطوط فضای اتاق خود را حس کنید.

در زیر برخی از قوانین طراحی داخلی خانه برای چیدمان دکوراسیون داخلی مسکونی ذکر خواهند شد.

 • خطوط مستقیم – نمونه هایی از خطوط مستقیم را می توان در ریل ها، درها، پنجره ها و میزهای مربعی یافت. خطوط مسقیم در جهان دکوراسیون خانه خطوطی مهم و قوی به شمار می ایند.
 • خطوط منحنی – خطوط منحنی را می توان در طاقچهها، میزهای گرد، سایه های لامپ ها، و فرش های گرد یافت. خطوط منحنی وار یک حالت زنانه و جذاب را به یک اتاق اضافه می کنند.
 • خطوط افقی – خطوط افقی در خطوط یک تخت، یک پنجره وسیع، قفسه بندی و میزهای تخت به چشم می خورند. آنها قدرت و احساس ارامش را به فضای یک اتاق اضافه می کنند.
 • خطوط عمودی – این خطوط به طور معمول در پنجره های عمودی، و پنجره های سقف تا کف، دیده می شوند. خطوط عمودی ارتفاع، و احساس رسمی به یک اتاق می بخشند.
 • خطوط قطری – شما می توانید این نوع خطوط را در پارچه ها، در پایه های میز قهوه یا یک اثر هنری پیدا کنید. خطوط قطری احساس حرکت را به یک اتاق اضافه می کنند

 

 

. بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی آشپزخانه

 

رنگ در دکوراسیون خانه

 • رنگ عاملی کلیدی برای داشتن یک دکوراسیون داخلی مسکونی موفق است. این آیتم می تواند جادوی بصری خاصی به فضا بخشیده، و باعث بزرگ تر یا کوچکتر جلوه دادن فضا شود. اطلاع از چگونگی به کارگیری رنگ، به شما کمک می کند تا طرح خوبی را در خانه تان اعمال نمایید رنگ های کم رنگ منعکس کننده نور هستند و می توانند به لحاظ بصری فضاهای کوچک را بزرگتر جلوه دهند. رنگ های تیره جذب نور را کاهش داده و فضا را کوچک تر جلوه می دهند کاربرد رنگ های خنک و رنگ های گرم نیز متضاد یکدیگر است. استفاده از بسیاری از رنگ های مختلف در یک فضای کوچک می تواند اتاق را شلوغ و درهم و برهم نشان دهد.

 

 • برای رسیدن به یک سبک خاص، از رنگ آمیزی دیوارها با رنگ های فوق العاده تیره یا بیش از حد روشن اجتناب کنید. رنگ های ملایم و پارچه های درخشان، احساس لوکسی به هر اتاق می بخشند. رنگ های شیری، سبز، خاکستری و سفید خریداران را به سوی خانه شما جذب می کند.. اگر شما در تلاشید تا خانه خود را به فروش برسانید، از رنگ های خنثی که توسط بسیاری از مردم ترجیح داده می شود استفاده کنید. رنگ های طبیعی ساده ترین روش برای تزئین هستند زیرا آنها با اکثر محیط ها به خوبی ترکیب می شوند و هارمونی بی نظیری را با دکوراسیون اتاق ایجاد می کنند.

دکوراسیون داخلی مسکونی

الگو در دکوراسیون مسکونی

الگوی یک طراحی یا فرم تزئینی است که مدام تکرار می شود. الگوها تاثیر زیادی بر ظاهر و احساس اتاق دارند. به عنوان مثال، الگوهای گل دار سبک، احساس تازگی و باز بودن را به اتاق می بخشند، در حالی که الگوهایی با گل های شلوغ به اتاق ظاهری رسمی و محافظه کارانه می بخشند. در روبرو نمونه تاثیر الگوهای طراحی خانه را مشاهده می کنید.

الگوهای سنگین و یا وحشی در یک اتاق کوچک می توانند فضا را کوچکتر و بسته تر نشان دهند. استفاده از نوارهای افقی وسیع بر روی دیوارها میتواند یک اتاق کوچک را از لحاظ بصری بزرگتر نشان دهد. نوارهای عمودی پهن نیز می توانند به لحاظ بصری “سقف” های کوتاه را بلندتر نشان دهند. امروزه شکل های هندسی می توانند یک نگاه معاصر جذاب را به وجود آورند که اکثر خریداران خانه را جذب خواهد کرد. بنابراین از اثرات الگوهایی که در اتاق به کار می گیرید آگاهی داشته باشید. استفاده از نوارهای افقی پهن بر روی دیوارها میتواند یک اتاق کوچک را به لحاظ بصری بزرگ تر نشان دهد در یک فضای کوچک ، سعی کنید کمتر از الگوهای مختلف استفاده نمایید.

 

بافت در دکوراسیون داخلی مسکونی

همه چیزهایی که در اطراف ما وجود دارند دارای بافت هستند که این بافت می تواند، صاف و یا خشن باشد. بافت در دکوراسیون مسکونی همه چیز را جادویی می کند! اگر خانه تان ظاهری خسته کننده دارد، ممکن است به خاطر این جزء ضروری باشد. در غیاب الگوهای وحشی و رنگ های روشن، بافت باعث ایجاد هیجان و جذابیت لازم در هر اتاق خواهد شد. تغییر بافت چیزهایی که می توانید لمس کنید و چیزهایی که می توانید مشاهده نمایید، یک فضا را زنده نگاه می دارید از پارچه های سنگین و رنگهای تیره اجتناب کنید. وسایل روشنایی نیز می توانند بافت مخصوص به خود را داشته باشند.

به عنوان مثال، کروم جلا داده شده می تواند صاف و یکدست باشد، و آهن پرداخت شده می تواند یک احساس روستایی را به فضا اضافه کند.

پارچه های براق، پارچه های ساتن روی تخت خواب، حواشی پنجره ها، یا بالش ها نیز، فضای روشن تری را به وجود می آورند.اجرهای شیشه ای به کار رفته در داخل حمام و آشپزخانه نیز چنین حسی را در بیننده به وجود خواهند آورد.در یک اتاق کوچک، از پارچه های سنگین و رنگ های تیره استفاده نکنید. از پارچه های بافت دار به جای مبلمان سنگین استفاده کنید تا فضا ی اتاقتان بیش از حد کوچک نشان داده نشود. با عناصر طبیعی چشم اندازی را ایجاد کنید که به فضای خسته کننده اتاقتان طراوت بخشد.

 

. دکوساین طراح و مجری دکوراسیون داخلی مسکونی | مشاوره و اجرا : 09124652496

 


ریتم در طراحی داخلی مسکونی

ریتم یک عنصر کلیدی در قوانین طراحی داخلی خانه است – این عنصر همان مسیری است که چشم شما در هنگام وارد شدن به اتاق به دنبال آن خواهد بود. طرح های موفق اتاق، دارای ریتم منظمی هستند و هر عنصر موجود در طرح، ریتم خاص خود را دارد که با ریتم کلی اتاق هارمونی دارد. ریتم احساس تعادل خاصی را به یک فضا می بخشد. در جهان تزئینات داخلی، ریتم بر اساس پنج دستورالعمل ساخته شده است: کنتراست، تکرار، درجه بندی، جریان و تابش.

 

 • کنتراست – ریتم زمانی شکل می گیرد که عناصر طراحی با رنگ ها یا اشکال مخالف در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، کنتراست میز سیاه در برابر کابینت های آشپزخانه سفید موجب هیجان در تزئینات داخلی می شود.
 • تکرار – علاوه بر این ریتم هنگامی رخ می دهد که یک عنصر طراحی در فضا تکرار شود مانند تکرار رنگ ها، الگوها، شکل ها، بافت ها، خطوط و اشکال مشابه. با استفاده از عناصر مشابه، وحدت و یکپارچگی ایجاد می شود و طراحی اتاق ها به هم مرتبط خواهد شد.
 • تابش – تابش عبارت است از ایجاد تعادل و تکرار عناصر طراحی شده در اطراف یک نقطه مرکزی. واضح ترین مثال یک میز گرد است که توسط، صندلی های ناهار خوری احاطه شده باشد و شاید اباژوری با نور دایره ای در وسط آن قرار داشته باشد. این تکرار اشیاء دایره ای احساس تعادل خاصب را ایجاد می کند.
 • درجه بندی – ریتم را می توان با دسترسی به اشیاءی در اندازه های مختلف، از کوچک گرفته تا بزرگ، و یا با استفاده از رنگ هایی در سایه های مختلف روشن تا تیره به وجود اورد. مثلا یک ردیف از شمعدان ها با اندازه های مختلف در یک گوشه شومینه
 • جریان – ریتم انتقالی نسبتا ظریف است؛ در واقعا در این نوع ریتم چیزی از یک عنصر به دیگری منتقل می شود. هدف این است که با موفقیت چشم بیننده از یک شی به سوی شی دیگر هدایت شود. به عنوان مثال، یک ردیف از تصاویر با فریم یکسان که می توانند چشم را به آرامی به سمت پایین راهرو و یا راه پله هدایت کنند.

  

دکوراسیون داخلی مسکونی

 

مشاهده نکات مهم، فیلم ها و تصاویر بیشتر در اینستاگرام : decosignco

 

 

 

مجموعه دکوساین با تکیه بر مهارت های مهندسی تیم خود با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه های مشاوره، طراحی داخلی  و دکوراسیون داخلی،  معماری و معماری داخلی با کاربری های مختلفی همچون مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی، ورزشی، اقامتی و …همراه است.