دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون داخلی سبک مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن برای دهه ها در منازل، اداره جات و فضاهای باز از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. طراحی مدرن مورد علاقه ی هر سلیقه ای نبوده و در عین حال نقطه ی قوتی در فروش خانه ها به شمار می رود، زیرا خریداران از دیدن خطوط تمیز و سادگی که به خوبی بیانگر طراحی مدرن به عنوان سبک اصلی زیبایی شناختی است، لذت خواهند برد.

 

 

دکوساین طراح و مجری دکوراسیون داخلی سبک مدرن | مشاوره و اجرا : 09124652496

 

تعریف دکوراسیون داخلی مدرن

طراحی مدرن به سختی قابل تعریف است. لغت مدرن به تاثیر هنر مدرن بر طراحی داخلی اشاره دارد اما لزوما به آن دوره یا عصر طراحی متعلق نمی باشد. لغت مدرن یکی از لغاتی است که در فرهنگ دکوراسیون کاربردهای نادرستی دارد.

دکوراسیون داخلی مدرن از طراحی معاصر متفاوت بوده و بر خلاف آن، به گفته ی طراحان و هنرمندان به گروه های متغیر سبک ها و ترندهای اخیر اشاره دارد . طراحی مدرن با ترندهای خود که برای سالها بدون تغییر مانده اند تعریف می شود.

این لغت عموما با سبک معاصر اشتباه گرفته می شود، سبک های مدرن امروزی بر اساس جنبش طراحی که در ابتدای قرن بیست به وجود آمد قرار گرفته اند. یکی از باورهای اساسی در مورد جنبش طراحی مدرن، ایده ی «شکل تابع عملکرد است» می باشد.
به عبارت دیگر، طراحی همه ی مبلمان و اشیای دکوراتیو باید بازتاب دهنده ی مقصود اصلی باشد و در صورتی که مبلمان، دکوراسیون یا جزییات دکوراسیون هیچ هدف کاربردی نداشته باشند، قابل حذف خواهند بود. مبلمان معاصر اشکال متمایزتری داشته و معمولا شامل مبلمان منحنی می شوند. این فلسفه در خصوص سبک مدرن آن را به انتخابی فوق العاده برای افرادی نموده که به دنبال فضایی ساده و مرتب با خطوط تمیز و بدون تزیینات پیچیده هستند.

 

تاریخچه دکوراسیون داخلی مدرن

جنبش هنر مدرن پیش مقدمه ای بر ترندهای طراحی مدرن بوده اند. مدرنیسم در نقاشی با امپرسیونیست و سایر سبک ها که از انتزاع در کار خود بهره می گرفتند آغاز شد.
دکوراسیون داخلی مدرن از هنرهای دکوراتیو به ویژه هنر دکو در اواخر قرن نوزده و اول قرن بیست رشد یافت. این سبک در دهه های ۱۹۵۰ و ۶۰ به اوج خود رسید که به همین خاطر طراحان و معماران داخلی امروزه از طراحی مدرن با عنوان «میان قرن» یاد می کنند.

جنبش سبک مدرن در طول نیمه ی اول قرن به شهرت بسیاری دست یافت و بعدها سبک های میان قرن، مدرن و پست مدرن از آن نشات گرفتند. سبک مدرن بسیار ساده و بی پیرایه بوده و ریشه های آن در معماری و طراحی اسکاندیناویایی و آلمانی یافت شده است و معمولا به دهه ی ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰ نسبت داده می شود.
از طرف دیگر سبک معاصر به هیچ دوره ی خاصی تعلق ندارد، این سبک همزمان با تغییر زمان دچار تغییرات می شود و می تواند شامل عناصر مدرن نیز باشد. مثلا در چند دهه ی بعد یک سبک جدید با عنوان سبک معاصر شناخته می شود زیرا آن سبک روز خواهد بود. مبلمان و دکوراسیون سبک مدرن شامل مواد طبیعی، رنگ های خنثی یا زمینی و حذف جزییات غیرضروری می شود. در حالی که در سبک معاصر شاهد کیفی از رنگ ها هستیم، سبک های مدرن بیشتر تک رنگی هستند.

 

ویژگی های عادی یک فضای مدرن

در اینجا به برخی نکات در خصوص دکوراسیون فضا به سبک مدرن اشاره می کنیم:

  • عناصر ساختاری( مانند بتون یا تیرچه ها) در معرض دید
  • تاکید بر خطوط افقی و عمودی با خطوط منحنی کمتر
  • بی اشکال و اشتباه
  • مبلمان افقی کوتاه با خطوط تمیز
  • استفاده از نورهای طبیعی و پنجره های بدون پوشش
  • مواد طبیعی مانند چوب بدون رنگ آمیزی، فلزات، چرم و فیبرهای طبیعی
  • پالت رنگی خنثی یا طبیعی
  • سطوح انعکاسی مانند فولاد، کروم یا شیشه
  • چوب های طبیعی و روکش های چوبی

احتمالا این چالش ها در تعریف سبک مدرن ادامه دار خواهد بود. اما در حقیقت سبک مدرن بیانگر دوره ی خاصی می باشد. به این معنی که بسیاری از افراد قطعاتی از سبک مدرن را به دلیل سادگی و طبیعت کاربردی به خانه ها یا اداره های خود می برند. بشر هر روزه بیش از پیش به دنبال سادگی در زندگی- با تاکید بر عدم پیچیدگی- بوده و شاید به دلیل طبع ساده نمودن هر چیز به سراغ سبک مدرن می رود.
این سبک با طراحی فضاهای باز مطابقت دارد.

 

 

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی سبک مدرن

 

شکل ها در دکوراسیون مدرن

یکی از مهمترین عناصر در دکوراسیون داخلی مدرن شکل است. طراحی مدرن از اشکال هندسی از جمله مربع و مستطیل در کنار خطوط صاف و منحنی بهره می گیرد. مربع های کامل و بیضی نیز در دکوراسیون داخلی مدرن بسیار رایج هستند. دکوراسیون داخلی مدرن همچنین بسیار ساده و حتی مینیمال است با چند تزییناتی که در خطوط صاف و بی شکست و سطوح صاف پدیدار می شوند.

 

مواد در سبک مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن از مواد بسیاری بهره می گیرد.
چوب و پلاستیک از رایج ترین آن ها هستند حتی با وجود اینکه طراحان چوب ها را با رنگ های کدر رنگ آمیزی می کنند تا خطوط چوب را بپوشانند.
برخی از طراحان از چوب طبیعی به عنوان یک کنتراست طبیعی با بیشتر اشکال و مواد مصنوعی استفاده می کنند.
فلزات براق مانند فولاد ضد زنگ در زمره ی مواد اصلی در فضاهای داخلی مدرن قرار دارد.
فلزات در هر شکلی از پایه های صندلی گرفته تا بدنه ی لامپ به کار می روند.
دکوراسیون داخلی مدرن همچنین از شیشه و پلاستیک برای سطوح صاف و صیقلی استفاده می کنند.

 

 

مشاهده نکات مهم، فیلم ها و تصاویر بیشتر در اینستاگرام : decosignco

مجموعه دکوساین با تکیه بر مهارت های مهندسی تیم خود با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه های مشاوره، طراحی داخلی  و دکوراسیون داخلی،  معماری و معماری داخلی با کاربری های مختلفی همچون مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی، ورزشی، اقامتی و …همراه است.